سنتز مواد موثره داروهای پپتیدی

 

عنوان: سنتز مواد موثره داروهای پپتیدی

مجری: دکتر سعید بلالایی

معرفی طرح: اهمیت پپتیدها بعنوان واسطه فعالیتهای بیولوژیک بدن و نقشهای اختصاصی آنها در داخل بدن باعث تعریف جایگاه مهم دارویی برای آنها در صنایع داروسازی شده است چرا که پپتیدها دارای اثرات اختصاصی بیولوژیک و عوارض سمی بسیار اندک در مقایسه با سایر داروهای مرتبط میباشند. مرکز پژوهشی شیمی پپتید دانشگاه در این راستا موفق به بومیسازی و توسعه مواد موثره دارویی و محصوالت دارویی با ارزبری بالا به شرح زیر شده است:

·        اکتروتاید استات: اکتروتاید با نام تجاری ساندوستاتین یک داروی ضد سرطان می باشد که از رشد و گسترش سلولهای سرطانی در بدن جلوگیری می کند. این دارو برای درمان اسهال شدید و گرگرفتگی ناشی از انواع خاصی از سرطان استفاده می شود. همچنین از این دارو نیز برای درمان آکرومگالی در بیماران خاص استفاده می شود.

·        بوسرلین استات: امروزه در درمان ناباروری از آگونیستهای صناعی هورمون آزاد کننده گنادوتروپین مانند بوسرلین استات استفاده می گردد که باعث رشد و تکامل فولیکولهای تخمدان می شود. موارد مصرف بوسرلین بطور کلی عبارتند از آمادگی برای تحریک تخمک گذاری برای لقاح خارج رحمی، سرطان پروستات، التهاب رحمی (اندومتریوز)، درد قاعدگی.

·        تریپتورلین استات: تریپتورلین به دلیل کاهش سطح هورمونهای جنسی در هردو جنس در درمان سرطان پروستات، سرطان پستان وابسته به استروژن و سایر بیماریهای متاثر از هورمونهای جنسی مانند آتدومتریوز و فیبروم رحم بکار می رود.

·        آرژیرلین استات: چین و چروک صورت که بر اثرعوامل داخلی و خارجی مختلفی در افراد بروز می کند، علت مراجعه بسیاری از افراد (به خصوص خانمها) به متخصصین پوست می باشد که از درمانهای رایج و موثری که پیشنهاد می گردد تزریق بوتاکس می باشد. آرژیرلین با شش اسید آمینه با مکانیسم مشابه با سم بوتولینیوم موجب کاهش انقباضات ماهیچه های صورت شده به دنبال آن شل شدن عضلات و کاهش چین و چروک را موجب می شود.

 

تاریخ به روزرسانی:
1401/03/25
تعداد بازدید:
12445
امتيازدهي
ميانگين امتيازها:1 تعداد كل امتيازها:5
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الكترونيكي شما
شماره تلفن
توضيحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
كد امنيت